Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Holter

 


 Pracownia Elektrokardiograficzna

Miejsca świadczenia usług:
- ul. Fabryczna 18, 24-320 Poniatowa, tel. 81 4582100.


Godziny rejestracji Pacjentów:
- od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 18.00.


Brak możliwości wykonania usługi komercyjnieMożliwość wykonania usługi bezpłatne w ramach umowy z NFZ – skierowanie nie jest wymagane

Wykonujemy badania:

  • Holter ciśnieniowy (wskazania do badania: podejrzenie nadciśnienia tętniczego),
  • Holter EKG (wskazania do badania: zaburzenia rytmu, ocena skuteczności leczenia antyarytmicznego, ocena czynności rozrusznika, ocena niedokrwienia mięśnia sercowego).

Holter ciśnieniowy, czyli inaczej 24-godzinna rejestracja ciśnienia tętniczego polega na całodobowym monitorowaniu ciśnienia tętniczego. Pomiary wykonywane są automatycznie co 30 minut podczas dnia oraz co godzinę w nocy - niezależnie od pacjenta.

Badanie to służy do wykrywania nadciśnienia, pozwala również rozpoznać tzw. nadciśnienie białego fartucha czyli wzrost wartości ciśnienia jedynie podczas pomiaru w gabinecie lekarskim, ocenia też skuteczność leczenia nadciśnienia.

Badanie to jest przydatne szczególnie u osób, u których stwierdzane są znaczne różnice w pomiarach w czasie kolejnych wizyt, pomiędzy pomiarami w domu i w gabinecie.

Holter EKG. Rutynowo wykonywany zapis EKG pozwala na parominutową zaledwie rejestrację czynności elektrycznej serca (EKG), natomiast metoda Holtera pozwala na wielogodzinną rejestrację EKG w warunkach nieskrępowanej całodobowej aktywności badanego. Rejestracja zapisu odbywać się może w dwóch systemach.

System tradycyjny polega na zapisie sygnału na taśmie magnetycznej w rejestratorze noszonym przez badanego  i analizie tego sygnału w stacjonarnym urządzeniu z szybkością 60-240 - krotnie większą od szybkości rejestracji.

Drugi system opiera się na rejestracji sygnału w tzw. czasie rzeczywistym, gdzie urządzenie rejestrujące jest jednocześnie analizatorem zapisywanego sygnału. W zestawach holterowskich analizujących zapis w czasie rzeczywistym, rejestracji sygnału EKG dokonuje się na taśmie magnetycznej albo stosuje się rejestratory beztaśmowe, wykorzystujące pamięć elektroniczną.

Badanie to służy ocenie czynności elektrycznej serca. Umożliwia rejestrację zaburzeń rytmu i przewodnictwa, ocenę pracy rozrusznika serca oraz nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego dzięki zastosowaniu wielogodzinnej rejestracji zapisu EKG w warunkach normalnej aktywności badanego.