Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„ZDROWE bOPOLSKIE”

Zdrowie to najcenniejsza wartość w życiu każdego człowieka. W trosce o zdrowie i życie naszych pacjentów Powiatowe Centrum Zdrowia jako spółka świadcząca usługi medyczne postanowiła wyjść naprzeciw istotnym potrzebom mieszkańców Powiatu organizując cykliczną akcję:ZDROWE bOPOLSKIE

Akcja ta ukierunkowana jest na promocję zdrowego stylu życia poprzez promocję pro zdrowotnych zachowań, w tym zdrowego żywienia oraz realizację badań przesiewowych oraz świadczeń medycznych na które jest szczególne zapotrzebowanie mieszkańców Powiatu.

Projekt ten zapoczątkowały zorganizowane pod patronatem Starosty Opolskiego w dniach 12.10.2014r. w Opolu Lubelskim oraz 26.10.2014 r. w Poniatowej pikniki rodzinne w trakcie których zostało udzielonych ponad 950 świadczeń.

Mamy nadzieję, że pikniki zagoszczą na stałe w naszym kalendarzu oraz liczymy na współpracę i wsparcie różnych firm i organizacji zainteresowanych wspólnym krzewieniem zdrowego stylu życia oraz zaangażowanych w pomoc zdrowotną dla mieszkańców Powiatu.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej, gdzie znajdą Państwo informacje dotyczące kolejnych spotkań  promujących zdrowie, imprez im towarzyszących, a także obszerne relacje i zdjęcia  dokumentujące ich przebieg.

2014 – relacja z pikniku „ ZDROWE bOPOLSKIE”

Głównym przesłaniem przedsięwzięcia była promocja profilaktyki zdrowotnej oraz zdrowego żywienia i żywności.

W ramach pikniku odbyły się konsultacje lekarzy specjalistów (laryngologiczne, ortopedyczne, reumatologiczne, internistyczno-kardiologiczne, onkologiczne), dietetyków, badania diagnostyczne, imprezy artystyczne oraz wykład przeprowadzony przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli dotyczący profilaktyki pierwotnej i wtórnej nowotworów. Wykład prowadzony przez pracowników Centrum Onkologii, cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników imprezy, którzy chwalili nie tylko tematykę oraz w pełni profesjonalne przygotowanie wykładu, ale także prosty i klarowny sposób przekazu zawartych w nim informacji.

Zorganizowane były także stoiska z materiałami edukacyjno-informacyjnymi oraz kolportaż materiałów z zapisami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, Wartości Odżywczych Produktów i Potraw oraz broszur dotyczących zasad racjonalnego żywienia.

Każdy mógł również skorzystać z nauki samobadania piersi na fantomach oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Z porad dietetyka skorzystało prawie 150 osób, dotyczyły one głównie zasad racjonalnego żywienia w cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym, chorobach układu pokarmowego, nadwadze i otyłości. Każda z udzielonych porad poprzedzona była badaniem masy ciała poprzez obliczenie wskaźnika BMI rekomendowanego przez Światową Organizację Zdrowia do oceny stanu odżywiania.

Osobom, u których stwierdzono nadwagę lub otyłość udzielono porad w zakresie zasad prawidłowego odżywiania się, technik przygotowania posiłków, ilości, objętości i czasu spożywania posiłków oraz układania jadłospisu.

Ponadto terapeuta zajęciowy udzielił około 50 porad dotyczących uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu.

Całości imprezy towarzyszyły występy artystyczne oraz konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych. Zgromadzona publiczność świetnie bawiła się podczas występów zespołu tańca ludowego „OSA” oraz zespołu „SOLARIS”, a także zorganizowanych konkursów, zabaw dla dzieci i dorosłych oraz pokazów przygotowanych przez strażaków z jednostek straży pożarnej  funkcjonujących na terenie powiatu opolskiego.

Ogromną popularnością cieszyła się także foto budka, w której można było zrobić sobie śmieszne, kolorowe zdjęcia z logo i danymi PCZ.